Windows 7’den Windows 10’a Geçmeye Gerek Var mı?

windows 7

Bir Amerikan şirketi, yüzlerce şirkette yaptığı araştırmanın ardından bir rapor yayınlandı. Rapora göre Windows 7’den Windows 10’a geçmenin şu an için herhangi bir artısı yok.

Microsoft, Windows 8.1’den sonra rakamları da es geçerek Windows 10’u yayınlamış ve birçok orijinal Windows kullanıcısına ücretsiz geçiş hakkı sunmuştu. Geçtiğimiz ayn sonu itibarıyla ücretsiz geçişler son bulmuş ve Windows 10, 729 lira gibi bir fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu. Bunun ardından araştırma yapmaya başlayan SoftChoise isimli bir Amerikalı araştırma şirketi, Windows 7 kullanan şirketleri gezdi.

169 farklı şirkette 402,000 bilgisayara ulaşan şirket, bunların hangilerinde Windows 7 hangilerinde ise Windows 10 kullanıldığını araştırdı. Yaptığı araştırmanın sonunda ise 402,000 cihazın %91’likkısmının hala Windows 7 kullandığını gördü. 8 Nisan’dan sonra güncelleme almayacak olan Windows XP’nin ise bütün bu cihazlar arasında %5 gibi büyük bir oranda kullanılmaya devam ettiği de ortaya çıktı.

Microsoft’a göre 350 milyondan fazla bilgisayar Windows 10 kullanmaya başlamış olsa bile araştırma şirketine göre kullanım oranı hala çok aşağıda. Dahası şirketler bazında Windows 7’den Windows 10’a geçmek için de herhangi bir fayda görülmüyor. Hala Windows 7 kullanan şirketler, şu an için bu işletim sisteminin kendilerine yettiğini ve daha fazlasını istemediklerinin altını çiziyorlar. Araştırmayı yapan şirket de, aynı görüşünü paylaştığını belirtiyor.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın