Tarihte Bugün: Amerika Ay’a İlk Uzay Aracını Fırlattı

Tarihte Bugün: Amerika Ay'a İlk Uzay Aracını Fırlattı

Günümüzden tam 50 yıl önce, yani 10 Ağustos 1966 tarihinde Amerika uzay araştırmaları konusunda bir dönüm noktası yaşamıştı. Ay’a ilk olarak 1969 yılında ayak basılmış olsa da bu girişimin gerçekleşebilmesi için öncelikle kapsamlı bir ön araştırma yapılması gerekiyordu. Bu amaçla Lunar Orbiter 1 adlı insansız uzay aracı 1966 yılında Ay’ın yörüngesine fırlatılmıştı. Lunar Orbiter 1’in temel görevi ise Ay yüzeyi’nin fotoğraflarını çekerek uygun uzay aracı iniş alanlarını keşfetmekti. Lunar Orbiter 1’in gerçekleştirdiği bu görev sayesinde Apollo 11 adlı uzay aracı Ay yüzeyine iniş yapabilmiş ve Neil Armstrong Ay’a ayak basan ilk insan olabilmişti.

Lunar Orbiter 1 fırlatıldıktan 4 gün sonra, 14 Ağustos 1966 tarihinde Ay yörüngesine girmiş ve görevine başlayabilmişti. 92 saatlik yolculuğun ardından Ay’a ulaşan Lunar Orbiter 1 kalkış sırasında çeşitli sorunlar yaşamıştı. İlk olarak uzay aracının yıldız takip sistemi geçici olarak arızalanmış, sonrasında yolculuk sırasında araç normalin üzerinde ısınmaya başlamıştı. Lunar Orbiter 1’in ısınma problemi uzay aracının rotası hafifçe değiştirilerek giderilmiş, güneş ışınlarından bu sayede korunması sağlanmıştı.

Lunar Orbiter 1 Ay yörüngesinde göreve başlamasından 9 gün sonra, 23 Ağustos 1966 tarihinde Ay’dan Dünya’nın ilk fotoğrafını çekmişti:

Tarihte Bugün: Amerika Ay'a İlk Uzay Aracını Fırlattı

Lunar Orbiter 1, Ay’a gönderilen ilk Amerikan uzay aracı olsa da Ay’a gönderilen ilk uzay aracı Sovyetler Birliği’ne aitti. 1959 yılında yine insansız bir uzay aracı olan Luna 2’yi Ay’a gönderen Sovyetler Birliği bu girişimde başarılı olmuştu. Yine de Amerika Ay’a ilk ayak basılmasını sağlayan ülke olmuş, NASA bu olaydan sonra diğer gezegenleri de keşfetmeye başlamıştı.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın