SpaceX Firması 4.Kez Denize Dik Olarak Roket İndirdi

Uzay bilimleri veya havacılık teknolojileri ile ilgili olanların yakından tanıdığı SpaceX firması 4.defauzaydan gelen bir roketini deniz üzerindeki bir gemiye güvenli şekilde indirmeyi başardı.SpaceX firmasından kısaca bahsetmek gerekirse; “Space Exploration Technologies Corporation” yani “Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi” anlamına gelen bir isme sahip. Bu firma elektrikli otomobilleriyle yakından tanıdığımız Tesla Motors’un ve Paypal’ın kurucusu olan Elon Musk tarafından 2002 yılında ABD’nin California eyaletinde kuruldu ve o zamandan beri uzay taşımacılığı konusundaki çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Uzay teknolojisine yeni bir soluk

Eski yıllarda uzaya araştırma amacıyla gönderilen tüm roketler tek kullanımlıktı. Yani görevlerini tamamladıkları zaman bir başka görev için dünyaya dönmek yerine uzayda kayboluyorlardı. SpaceX ise uzay roketlerinin tekrar kullanımı konusunda bir numaralı adres haline geldi. Çünkü firma 4.defa bir uzay roketini denizdeki bir gemi üzerine indirmeyi başardı. Firma böylece toplamda 6 defa birFalcon 9 roketinin inişini başarıyla gerçekleştirmiş oldu. Aşağıdaki video ise SpaceX tarafından son gerçekleştirilen bu 4.inişin canlı yayınına ait.

Bu inişte kullanılan gemi “drone ship” yani “kaptansız gemi” olarak tanımlanıyor ve uzaktan kontrol ediliyor. Ayrıca çok üstün teknolojiler ile donatılmış çünkü hızla inen roketin hem hızına hem de yüksek sıcaklıklarına dayanması gerekiyor.

Fakat indirilen 6 roketten hiçbirisi henüz tekrar yeni bir görev için kullanılmadı. SpaceX önümüzdeki sonbahar aylarında inmiş roketleri tekrar kullanmaya hazırlanıyor. Firmanın çalışmalarına bakılırsa 2016’nın sonuna kadar 2 haftada bir defa uzaya roket gönderme hedefleri yakın zamanda gerçek olabilir gibi görünüyor. Haziran ayında her ne kadar hatalı bir roket inişi sonucu maddi hasar meydana gelmiş olsa da SpaceX her geçen gün daha başarılı işlere imza atarak hepimizi umutlandımaya devam ediyor.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın