Sony PSN Güvenliğini Arttırıyor

Playstation Network güvenlik önlemi

Son yıllarda birçok farklı saldırıya maruz kalan Playstation Network için yeni güvenlik önlemleri alınacak. Bundan sonra PSN hesabı olan kullanıcılar, isterlerse, hesaplarına girmek için iki kademelibir güvenlik duvarı oluşturabilecekler.

2010 yılında yaşanan büyük Playstation Network saldırısının ardından yüz binlerce PSN hesabı çalınmış ve Sony büyük tazminatlar ödemek durumunda kalmıştı. Yine geçtiğimiz yıllarda DDoSsaldırılarının kurbanı olan sistem, günlerce hizmet verememişti. Büyük saldırıların yanı sıra küçük çaplı hesap çalma girişimleriyle de sürekli karşılaşan Sony, kullanıcılarının güvenliklerini arttırmak için yeni bir önlem aldı.

Bugün Sony’nin resmi Twitter adresi üzerinden gönderilen bir tweet ile 2 kademeli güvenlik duvarıiçin ayrıntılar da kullanıcılara sunuldu. Bu duvarla birlikte PSN kullanıcıları, hesaplarına giriş yapmadan önce SMS yoluyla alacakları bir kodu girebilecekler. İsteğe bağlı olan bu durum, hesapların güvenlik seviyelerini arttıracak ve herhangi bir çalma girişimine karşı da kullanıcıları uyaracak.

İki Kademeli Güvenlik Duvarı Geç Kaldı

2010 yılında yaşanan büyük saldırıdan sonra 77 milyon PSN kullanıcısının hesabı internete sızmıştı. Bu saldırının hemen ardından Sony’den güvenlik önlemlerini arttırmasını bekleyen kullanıcılardan büyük bir kısmı, bahsi geçen çift aşamalı sistemi önermişlerdi. Sony’nin bu sistemi yayınlamasının ardından gelen ilk yorumlar ise sistemin biraz geç kaldığı yönünde oldu. Keza Microsoft, Xbox Live kullanıcıları için benzer bir sistemi 2013 yılında duyurmuştu.

Çift aşamalı sistem hala hack için kesin bir çözüm oluşturmuyor. Buna rağmen hesapları çalmak isteyen hackerlar, daha fazla çaba göstermek durumunda kalıyorlar. Yakın zamanda devereye girecek bu sistemin, en azından böylesine girişimleri daha da yavaşlatığı konuşuluyor.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın