Ses Dalgalarıyla Yük Taşımak

Ses Dalgalarıyla Yük Taşımak İçin İlk Adım Atıldı

Akustik kaldıraç artık mümkün. Bilim adamları ses dalgalarıyla bir cismi kaldırabilmeyi ve bir yerden bir yere nakil edebilmeyi başardılar.

Brezilyalı ve İngiliz bilim insanları akustik kaldıraç yöntemini mümkün kılmayı başardılar. Ancak henüz son derece hafif objelerle gerçekleştirilen deneylerle, kütle ve ağırlığın zaman içinde artırılabileceği hakkında umutlar da yeniden yeşermiş oldu.

Bilim adamları ultrason ses dalgalarını kullanarak polistiren bir köreyi yerinden hareket ettirmeyi başardılar. Plastik endüstrisinde daha çok PS kısaltması ile tanınan kütleyi haberin fotoğrafına baktığınızda siz de tanıyacaksınız. Yoğunluğu 1,03-1,06 g/ml arasında değişen bu madde ultrason ses dalgalarıyla kaldırıldı ve havada asıllı tutulabildi.

Dalgalanarak objeleri taşıyabilen kuvvetli bir frekans yakalamayı başaran bilim insanları şimdilik hafif ve sabit objeleri oynatabiliyor olduklarını test etmiş oldular. Objeleri yukarı ve sağa sola hareket ettirebilmek için her hangi bir yardımcı araç gerekmiyor. Ses dalgaları platformları üzerinden kayarak hareket edebiliyorlar.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın