Robotlar dünyayı ele mi geçirecek?

Şimdiye dek Boston Dynamics’in pek çok farklı robotuna tanıklık ettik. Zürafa benzerigarip robotu, Spot adlı robot köpeği ya da insan boyutlarındaki Atlas adlı robotu hepimizi korkutmaya yetmişti. Ancak bugüne kadar üretilen robotların ortak noktası, insan ya da hayvanlar gibi yürümeye çalışmalarıydı. Bu konuda elde ettikleri başarı korkutucu olsa da yine de bu robotlardan koşarak kaçabileceğimizi düşünmek rahatlatıcıydı.

Şirketin geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni robotu Handle ise önceki robotlara çok benzemiyor. Yine iki bacağı olan robotun ayaklarında bu kez birer tekerlek bulunuyor ve bu tekerlekler sayesinde Handle saatte 15 km hıza ulaşabiliyor. Bu hız, son gücüyle koşan bir insana yetişmek için yeterli olmayabilir ancak unutmamak lazım; robotlar yorulmaz.

 

Zıplıyor!

Ayrıca Handle’ı atlatmak için bir şeylerin üzerinden atlamayı düşünüyorsanız şimdiden söyleyelim, bu da yeterli değil. Çünkü Handle 120 santimetre yükseğe zıplayabiliyor.

Tüm bu gelişmelere baktığımızda robotların bir hayli geliştiği açıkça ortada ki bu robotların savunma sanayinde kullanılacak olmasını , yapay zekaya sahip olacağını da hesaba kattığımızda yıllarca filmlere konu olan robotların dünyayı ele geçirme senaryosunun hiç de hayal ürünü olmadığı açıkça ortada!

 

Kaynak: The Verge

Deniz Köroğlu

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın