Pokémon GO Oynayanlar Dikkat! Bazı Uygulamalarda Virüsler Bulundu!

ash üzgün

Pokémon GO için Google Play üzerinden yayınlanan bazı uygulamalarda ve indirilen bazı apk dosyalarında virüs tespit edildi. Eğer bu gibi uygulamaları kullanıyorsanız, hemen telefonunuzdan kaldırmalısınız.

Yaklaşık bir ay önce Avustralya ve Yeni Zelanda bölgeleri için piyasaya sürülen Pokémon GO, beklenenin aksine sadece bu bölgelerde kalmamış, bütün Dünya’ya yayılmıştı. Ülkelerinde resmi olarak Pokémon GO’ya ulaşamayan oyuncular ise apk dosyası indirmek yoluyla oyunu edinmeyi tercih etmişlerdi. Ayrıca daha hızlı ilerlemek ve “en iyisi olmak” hırsına kapılanlar ise Google Play üzerinden ve apk’lar vasıtasıyla çeşitli hileler indirip, kullanmaya başlamışlardı.

Dell’in güvenlik uzmanları ise yaptıkları araştırma sonucunda Google Play üzerinde yer alan bazı uygulamaların trojan içerdiğini tespit ettiklerini açıkladılar. Bunların arasında en tehlikeli olanı iseDroidJack ismi verilen virüs. Pokémon GO yüklü cihazlarda com.nianticlabs.pokemongo ismiyle görünen ve orijinal Pokémon GO oyunu gibi davranan bu virüs, bütün cihazınızı ele geçiriyor ve bütün bilgilerinizin dışarı sızmasına sebep oluyor.

net.ksbicrwkn.pokemongousa ve eu.auauvcqwu.pokemongocoins ise reklam odaklı uygulamalar. Bu uygulamalar telefonunuza yüklendiğinde, diğer uygulamalarda bile tam ekran reklam çıkmasına sebep olabiliyorlar. Bu sebeple aşağıda listesi olan uygulamalardan biri telefonunuzda yüklüyse hemen silmeli, telefonunuza bir de herhangi bir virüs koruma programıyla küçük bir tarama yaptırmalısınız.

 

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın