Önümüzdeki Sene Telefonlarımızın Pil Ömrü 2 Kat Artacak

Önümüzdeki Sene Telefonlarımızın Pil Ömrü 2 Kat Artacak

Günümüzde cep telefonlarının ve mobil cihazların en büyük derdi pil ömrü. Gece şarja taktığımız cep telefonlarımızı sabah işe veya okula giderken şarjdan çıkarıyor, gün boyunca kullanıyoruz ve akşam eve geldiğimizde tekrar şarja takıyoruz. Eğer cep telefonumuzu yoğun bir şekilde kullanırsak cep telefonumuzun pili daha da kısa süre dayanıyor ve gün içerisinde telefonumuzu şarja takmamız gerekiyor.

Cep telefonlarındaki batarya problemi senelerdir çözülemeyen bir problem. Cep telefonu piliteknolojilerinde de günümüze kadar çok büyük gelişme kaydetmiş değiliz. Senelerdir Li-ion temelli cep telefonu pillerini kullanmaktayız. Fakat SolidEnergy adlı firma yeni geliştirdiği pillerle bu problemi çözecek gibi görünüyor. SolidEnergy’nin geliştirdiği yeni piller bize yüksek pil ömrü sunmalarının yanısıra Li-ion pillere göre çok daha güvenliler. SolidEnergy’nin ürettiği yeni piller telefonlarımızın pil ömrünü 2 katına çıkarırken içerisinde kullanılan yanmaz materyal sayesinde Li-ios piller gibi cepte taşınan bombalara dönüşmüyorlar.

SolidEnergy’nin ürettiği piller günümüz pil teknolojilerine göre belli farklılıklar içeriyor. İlk olarak bu pillerde kullanılan anotlar süper ince bir metalden oluşuyor. Bu anotlar mevcut pillerin anotlarına göre 5 kat daha ince. Bu sayede elektrolit için daha fazla yer kalmakta. Elektrolite de değişikler mevcut. Elektrolit tamamen sıvı değil; bunun yerine karma bir sistem kullanılıyor. Anotlar etrafına katı bir tabaka yerleştirilirken geri kalan bölüme yanmaz bir sıvı solüsyon ekleniyor. Bu sayede SolidEnergy’nin pilleri hem yüksek kapasiteli hem de güvenli oluyorlar.

SolidEnergy’nin ürettiği piller bu sene içinde dronelar üzerinde kullanılmaya başlanacak. Bu sayede dronelar daha uzun süre uçabilecekler. Önümüzdeki sene ise SolidEnergy’nin pilleri cep telefonları için üretilecek. Bu piller sayesinde cep telefonlarının daha da küçülmesi bile muhtemel.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın