Intel Curie modüllü Genuino 101 ile herkes kendi elektronik cihazını yapabilecek!

Intel bu yılın başında düzenlenen CES’te düşük güç tüketiminde bulunan giyilebilir ürünler için düğme büyüklüğünde yonga üstü sistem modülü Curie’yi tanıtmıştı. Ancak şirket bu modülü kullanacak ilk ürünler hakkında herhangi bir bilgi vermemişti. Artık bu konudaki bilinmeyenler de ortadan kalkmış bulunuyor.

Intel, Maker Faire Roma etkinliğinde Curie modülünü kullanan ilk ürün olan yepyeni ve düşük maliyetli Arduino kartı Genuino 101’i tanıttı. Bu, belki bazılarının beklediği göz alıcı giyilebilir teknolojisi olmayabilir, ancak Curie modüllü Arduino devre kartı gerçekten de önemli bir teknolojik ürün olarak nitelendirilebilir. genuino-101-161015-3

İtalyan bir şirket olan Arduino son on yılını programlama, kodlama ve elektronikle ilgilenen, özellikle de DIY (kendin yap) ve maker odaklı toplulukların ilgisini çeken geliştirilmeye hazır ürünlerle uğraşarak geçiriyor. Bu nedenle Genuino 101 hem Intel, hem de Arduino için her iki şirketin amaçlarının örtüştüğü bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor.

 

Genuino 101, kullanımı kolay ve temel öğrenme alıştırmaları için uygun olmasının yanı sıra Intel Curie modülünün güçlü özellikleri sayesinde teknoloji tabanlı ürünlerin prototiplerinin oluşturulması için de kullanılabiliyor. Günümüzde mevcut giriş seviyesindeki mikro denetleyici kartlara yakın bir fiyata sunulan Genuino 101, akıllı cihazların geliştirilmesine olanak tanımak adına, bir ivmeölçere, jiroskopa ve Bluetooth Smart bağlantısına sahip. Kart, ücretsiz olarak temin edilebilen donanım tasarımlarıyla, herkesin ortak interaktif projeler yaratmasını kolaylaştıran bir yazılım programlama ortamını bir araya getiriyor Genuino 101, 2016 yılının ilk çeyreğinde, 30 dolarlık (yaklaşık 27 avro) bir fiyat karşılığında satın alınabilecek.

genuino-101-161015-1

Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Yeni Teknoloji Grubu?nun Genel Müdürü Josh Walden, “Henüz yolun başındaki girişimcilerin ve genç öğrencilerin desteklenmesi Intel için her zaman bir öncelik olmuştur. Intel’in gücünü yeni bir amatör geliştirici nesline aktarıyoruz. Genuino 101 kartının içindeki Intel Curie modülünün gelişmiş özellikleri sayesinde, hem genç öğrenciler hem de geliştiriciler artık tamamen özgün, akıllı ve bağlantılı buluşlara hayat verebilecek.” şeklinde konuştu.

Intel tarafından üretilen kart, Amerika Birleşik Devletleri?nde Arduino 101, Amerika Birleşik Devletleri dışında ise Genuino 101 markası altında satılacak.

genuino-101-161015-4

Deniz Köroğlu

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın