Google’dan Yeni Bir İşletim Sistemi!

Fuchsia geliyor

Android’in geliştirilmesinde rol oynayan Google, şimdi yeni bir işletim sisteminin peşinde. Açık kaynaklı olarak geliştirilen yeni yazılımın amacı oldukça merak ediliyor.

Android işletim sistemiyle piyasaya neredeyse hükmeden Google, şimdi yeni bir işletim sistemi üzerinde daha çalışıyor. Dengeleri değiştirmek isteyen Google, yine açık kaynak olarak geliştirdiği sistemin adını Fuchsia olarak teleffuz ediyor. Her türlü cihazı çalıştırabilecek şekilde tasarlanan Fuchsia, tabletlerden PC’lere, telefonlardan IoT cihazlara kadar her türlü elektronik cihaz üzerinde çalıştırılabilecek.

Google tarafından sadece deneysel bir çalışma olarak tanımlanan Fuchsia, her şeyi çalıştırabildiği için Google’ın gelecek planları hakkında bazı ipuçları da veriyor. ARM tabanlı cihazlarda ve 64 bitIntel işlemci tabanlı PC’lerde çalışabilen işletim sistemi, yüksek grafik işleme kapasitesine de sahip. Öte yandan, Fuchsia’da Google’ın programlama dili DART kullanılıyor. Google’ın sözde deneysel olarak geliştirdiği yeni işletim sistemi için yakında özel bir sürüm yayınlanacak. Bu sürümün özellikleRaspberry Pi cihazlarda kullanılması bekleniyor.

Ayrıca Fuchsia isminin “Küpe Çiçeği” adı verilen bir bitkinin adı olduğunu söylemekte de yarar var.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın