Google Yeni Güncellemesiyle Adobe Flash’ı Tarihe Gömüyor

Google Yeni Güncellemesiyle Adobe Flash’ı Tarihe Gömüyor

Bir süre önce Flash desteğini keseceğini açıklayan Google Chrome, HTML5’in gelişmesi ve kullanıcıların güvenliği için azalttığı Flash desteğini tamamen kesiyor.

Neredeyse yıllardır kararlı bir sürüm hizmeti verebilmekten yoksun olan Adobe Flash artık Chrome tarafından tamamen engellenecek. Google Chrome’un 53 sayılı güncelleme sürümüyle tarayıcıda bir daha Flash’ın esamesi okunmayacak. Google bu noktada medya oynatma işlevini tamamen HTML5alt yapıya devrediyor. Bundan böyle bu tabanlı web sitelerin hem RAM tasarrufu yapmaları hem de daha güvenli olmaları sağlanmış oluyor.

HTML5 Nedir?

Aslında Flash eklentini web tecrübesini zenginleştirdiğini de unutmamak gerekiyor. İnternet üzerinde tarayıcıdan oyun oynayabilmek ve medya izlemek için bir zaman elzem olan bu altyapının kendini geliştirememiş olması üzücü. Ama HTML5 platformunun kullanıcılara sunduğu avantajlar da sınırsız. HTML5 ile gelen en belirgin özellikler canvas, video ve ses altyapısıyla ilgli önemli gelişmeler içeriyor. Daha birçok yenilik taşıyan HTML5 web tasarımcılar için çok önemli tasarım avantajları sağlayabiliyor. HTML5 sayesinde flash, javascript gibi ek yazılımlara ihtiyacı azaltarak daha esnek görünümlü siteler tasarlanıyor.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın