Dünyanın İlk Akıllı Köyünü Vodafone ve Tabit Kuracak

Vodafone akıllı köy

Türkiye’nin dev GSM şirketlerinden birisi olan Vodafone, Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında kırsal alanlara yönelik kalkınma seferberliği başlatıyor. Vodafone dünyanın ilk akıllı köyünü kuracak.

10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de faaliyetlerine devam eden başarılı GSM şirketi Vodafone, iş ortağıTABİT ile birlikte dünyanın ilk akıllı köyünü kurmaya hazırlanıyor. 2009 yılında da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı himayesinde çiftçilere yönelik iş modelini hayata geçiren Vodafone, yine çiftçileri sevindirecek bir girişime imza atacak. Vodafone’un kuracağı akıllı köy Türkiye’de ve dünyada ilk olma özelliği taşıyacak.

Toplam 298 dönüm araziye kurulacak olan akıllı köy Aydın’ın Koçarlar ilçesine bağlı Kasaplar Köyü’nde kurulacak. Hayata geçirilecek projenin çiftçilere ve köylülere ekonomik ve sosyal kalkınmada destek olması amaçlanıyor. 10 yıllık bir sürede 23 milyon TL yatırım yapılacak olan proje kapsamında akıllı köy modern sera uygulamalarından toplu süt sağım sistemlerine, analiz laboratuvarlarından su ve gübre yönetim merkezlerine kadar teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanacak. Ayrıca projenin hem Türkiye’deki diğer köylere hem de diğer ülkere bir model olması amaçlanıyor.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın