Audi, Ford ve Qualcomm Yol Güvenliğini Geliştirmek için C-V2X’i Tanıttı

Audi, Ford ve Qualcomm Yol Güvenliğini Geliştirmek için C-V2X’i Tanıttı

— C-V2X İletişiminin Üstün Performansı, Telematik Birimleri ve 5G’ye Yönelik Evrimsel Yolculuğuyla Uyumu, Daha İyi Bir Hayat Kurtarma Potansiyeli Sunarken Otomobil İmalatçılarının Gerçekleştirdiği ve Dünyada Bir İlk Olan Bu Örnek, 2020 gibi Kısa bir Sürede Sektöre Açılmaya Hazır Olacak

5G Automotive Association (5GAA), Audi AG (NASDAQ: AUDVF), Ford Motor Company (NYSE: F) ve Qualcomm Incorporated’ın (NASDAQ: QCOM) iştiraki Qualcomm Technologies Inc., bugün farklı imalatçıların birçok aracında çalışan dünyanın ilk Hücresel Araçtan-Her şeye (C-V2X) doğrudan iletişim teknolojisini duyurdu. V2X için küresel bir çözüm olan C-V2X, otomobilin artan güvenliğini, otomatikleştirilmiş sürüşü ve trafik verimliliğini destekliyor. C-V2X, aynı zamanda küresel olarak tanınmış 3rd Generation Partnership Project’in (3GPP) 5G ile ileri düzeyde uyumluluk sağlaması için tasarlanan ve sürekli evrilen özelliklerini temel alırken Society of Automotive Engineering (SAE) ile European Telecommunications Standards Institute (ETSI) kuruluşlarının da yer aldığı otomotiv sektörü tarafından tanımlanan üst katman protokolleriyle uyumlu tek V2X teknolojisi olarak dikkat çekiyor. Gösterim, C-V2X gerçek zamanlı doğrudan iletişimini araçtan-araca (V2V) çarpışmadan kaçınmak ve hücresel herhangi bir operatör ağının varlığına, niteliklerine veya kapsama alanına ihtiyaç duyulmaması için küresel olarak uyumlu hale getirilmiş 5.9 GHz akıllı ulaşım sistemleri (ITS) yelpazesinde kullanmanın faydalarını gözler önüne serdi. Şirketler aynı zamanda saha denemelerinin ilk sonuçlarını da görücüye çıkararak 802.11p radyo teknolojisine kıyasla iki kat daha fazla menzil ve gelişmiş güvenilirlik sunan C-V2X doğrudan iletişiminin büyük ölçüdeki menzilini, güvenilirliğini ve performans avantajlarını gözler önüne serdi. C-V2X’in güvenlik ve hayat kurtarma alanlarını geliştirme potansiyeli sunuyor olmasından yola çıkan 5GAA, Audi, Ford ve Qualcomm Technologies, geniş otomotiv ekosistemini 2020’nin ilk zamanlarında hizmete alınması beklenen C-V2X’i benimsemeleri için teşvik ediyor.

5GAA Yönetim Kurulu Başkanı Christoph Vogt, konuyla ilgili “C-V2X’in evrimindeki ve bu hayat kurtaran teknolojinin arkasındaki büyüyen ivmenin devasa dönüm noktasına şahitlik etmek heyecan verici. Öncü araç üreticileri ekosisteminin tümünün desteklediği ve geliştirmeler ile geçen yılların ardından C-V2X, 2020 kadar erken bir sürede üretimdeki araçların ve yol altyapısının hizmete alınmasıyla yol güvenliğini iyileştirmeye hazır. Son model ispatlanmış radyo ve geliştirilmesi 10 yıl süren otomotiv yazılım protokollerinden avantaj kazanan C-V2X’in eşsiz gösterimi, ilk aşamada üyelerimizin, bu teknolojinin potansiyelinin farkına varıldığını ve hücresel teknolojisinin yeni nesli olan 5G’ye bir adım daha yaklaşmak için anahtar bir role sahip olduğunu güvence altına almak için gösterdiği bağlılığın altını çiziyor” dedi.

Audi Electronics Venture Akıllı Mobilite Ön Geliştirme ve Öğrenen Makinalar Başkanı Gerhard Stanzl, ise “C-V2X, yol güvenliğini iyileştirmek için kritik bir öneme sahip. Aynı zamanda araçtan-araca için anahtar bir role sahip olan ve Audi ile otomotiv sektörünün ilerleyen günlerinde otonom sürüşü destekleyecek olan 5G kablosuz teknolojisine bakmamızı sağlıyor. Bu birlikte işlerlik gösterimi, daha güvenli bir sürüş yolculuğunda önemli bir dönüm noktası olurken C-V2X’in küresel olarak hizmete alınmasını hızlandırmak için geniş otomotiv ekosistemiyle çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Ford Motor Company Bağlı Araç Platformu ve Ürünü Kıdemli Yöneticisi Don Butler görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “5G ile olan evrimiyle birlikte araçları güvenle bağlama özellikleri, C-V2X’i Ford’un vizyonundaki ulaşımın ve bütün araçlar ile altyapı işbirliğinin aynı dili konuşacağı geleceğin şehirlerinin önemli bir parçası yapıyor. C-V2X’in V2X’den daha üstün iletişim yeteneklerine sahip olduğu inancımızı destekleyen ilk test sonuçları bize cesaret veriyor. C-V2X’in piyasaya sürülme hızını artıran ürün yol haritalarının güçlü ekosisteminin desteğini görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Ek olarak Qualcomm Technologies Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Nakul Duggal, “Qualcomm Technologies olarak kendimizi otomotiv inovasyonunu hızlandırmaya ve araç üreticilerinin güvenli ve bağlı araçlar sunmaları için imkân sağlamaya adadık. C-V2X’in de bütün dünyada insanlara yol güvenliğinde önemli gelişmeler sunacağına dair güçlü bir inancımız bulunuyor. C-V2X’in geliştirilmesine yıllar boyunca öncülük ettikten sonra Audi ve Ford gibi öncü otomobil üreticilerinin yanı sıra otomobil sektörüyle de birlikte çalışarak çözümün ilk gösterimine hazırız” dedi.

Deniz Köroğlu

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın