Apple’ı Hackleyen 200 Bin Dolar Ödül Kazanacak

apple-guvenlik-odulu-b_640x360

Las Vegas’da düzenlenen BlackHat Güvenlik Konferansında konuşan Apple sözcüleri, iOS açıklarını bulabilenlere 200 bin dolar açık vaat ettiler.

Apple her zaman güvenliği ön planda tutan şirket anlayışıyla gündeme gelmiş bir üretici. Bu yüzden açıkladığı yeni bir ödüllü programla iOS üzerinde sistem açıkları bulan hackerlara ve geliştiricilere 200 bin dolarlık ödül fırsatı da sunuyor. Tüm yazılım departmanlarını kapsayan bu çalışma, özellikleiOS cihazlarda bulunan işletim sistemlerinin bugününe ve geleceğine yönelik önlemler almak için referanslar oluşturmak ve açıkları kapatmak amacıyla düzenleniyor.

Apple’ın güvenlik şefi Ivan Krstic konuyla ilgili olarak Las Vegas’da düzenlenen BlackHat Güvenlikkonferansında 200 bin dolarlık iOS açığı bulma yarışmasını ilan etti. İlan edilen parayı almak için hackerların (ya da katılımcıların) tek yapması gereken, buldukları açığı Mac, Apple iPhone ve Apple iPad gibi cihazlarda göstermek ve bu açığa nasıl ulaşabildiklerini net bir şekilde ifade etmek olacak.

Apple güvenliğine verdiği önemi ve önlemleri bundan daha iyi reklam edemezdi aslında. 200 bin dolarlık ödül bu bağlamda şimdiye kadar verilecek ödüllerin en yükseği gibi duruyor. Ancak elbet bu ödül bulunan açıkları önemine göre kendi içinde bölünerek dağıtılacak. Bu noktada iOS yazılımlarda bir arka kapı bulabilmenin çok kolay olmadığını da anlayabiliyoruz.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın