Apple Yapay Zeka Çalışmaları Yapan Bir Şirketi Satın Aldı

Apple yapay zeka şirketini aldı

Teknolojinin dev isimleri arasında yer alan Apple, sessiz sedasız yapay zeka alanında çalışmalar yapan bir şirketi satın aldı.

Google’ın son zamanlarda yapay zekaya odaklanmasını takip eden Apple, öğrenen makineler konusunda çalışmalar yapan bir şirketi satın aldı. Çok fazla dikkat çekmeden satın alma işlemini gerçekleştiren Apple, şirkete 200 milyon dolar ödedi. Satın almayla ilgili fazla detay vermeyen Apple’ın bu yeni şirketi, sanal asitan Siri’yi güçlendirmek için satın aldığı tahmin ediliyor.

Öte yandan satın almayla ilgili kısa bir açıklama yapan Apple sözcüsü, “Apple zaman zaman küçük şirketleri satın alır, bünyesine katar ve bu konudaki planlarını detaylandırmaz.” diye bir açıklama yaptı. Apple’ın henüz start-up konumundaki bir şirkete neden bu kadar yüklü miktarda para harcadığının detayları bilinmese de, satın alınan şirketin bir yapay zeka şirketi olması bazı tahminleri de beraberinde getiriyor. Bunlardan en önemlisi Apple’ın, Siri’yi daha fazla ön plana çıkarak güçlendirmek istiemesi. Tüm bunların yanında Siri, iOS kullanıcılarının hayatlarında daha etkin ve sürpriz bir rol de üstlenebilir.

Furkan Demirci

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın