Apple, iPhone 7’de kullanılacak A10 çipin yüzde yüzü TSMC’den tedarik edilebilir!

1445234830_a10-chipset-mockup

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ta kullanılan A9 çipini Samsung ve TSMC’den tedarik eden Apple, bir sonraki iPhone’un işlemcilerini ise sadece TSMC’den sağlayabilir. iPhone 6S ve 6S Plus’ta Samsung tarafından üretilen14nm ve TSMC tarafından üretilen 16nm A9 işlemciler kullanıldı. Samsung üretimi A9 kağıt üzerinde daha verimli bir üretim tekniğine sahip olsa da, performans ve pil noktasında 16nm’lik TSMC üretimi A9’un gerisinde kalması Samsung’un başını ağrıtacağa benziyor.

Apple göre Samsung işlemciler %2-3 seviyesinde daha düşük performans sergiliyor, ancak bu performans değerlendirilmesinin hangi kullanım senaryolarda yapıldığı ise bilinmiyor.

Apple haberlerinde güvenilir bir kaynak olan analiz JP Morgan’a göre Apple’ın iPhone 7’de kullanacağı A10 çiplerinin tamamını üretecek. iPhone 6S/6S Plus’ta gösterilen başarı TSMC bu noktada elini güçlendiriyor, ancak TSMC’nin bu işin altından kalkıp kalkamayacağı ise bir soru işareti; zira iPhone telefonlar milyonlarca satıyor ve bu noktada sadece bir üreticiden tedarik sağlanması oluşabilecek bir sorun karşısında Apple’ın başını ağrıtabilir.

Deniz Köroğlu

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın